2014 Race Results


2014 Results…

RUNNERS
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Christopher Stahl Connellsville PA 37 16 M 1 Top Fin 18:59
2 Joe Carie Uniontown PA 32 46 M 2 Top Fin 20:47
3 Hunter Reich 35 16 M 3 Top Fin 22:19
4 Grant Solomon Acme PA 15 16 M 1 0-19 22:32
5 Noah Barczyk 36 15 M 2 0-19 22:37
6 Kerry Bell Mount Pleasant PA 18 30 M 1 30-39 23:03
7 Billy Jacobs Uniontown PA 33 18 M 3 0-19 23:35
8 Scott Provance Connellsville PA 22 45 M 1 40-49 23:42
9 Jim Knisley Smock PA 50 53 M 1 50-59 23:56
10 Lexie Kostelnik 34 16 F 1 Top Fin 24:12
11 Dave Perhac Pittsburgh PA 25 29 M 1 20-29 24:49
12 Grace Solomon Acme PA 1 12 F 2 Top Fin 25:56
13 Stephanie Bell Mount Pleasant PA 26 23 F 3 Top Fin 26:16
14 Tony Valentine Connellsville PA 24 51 M 2 50-59 27:02
15 Seth Dolan 41 15 M 4 0-19 27:20
16 Chris Lubich Connellsville PA 21 35 M 2 30-39 27:48
17 Camille Chilzer Van Voorhis PA 10 36 F 1 30-39 27:51
18 David Grimes 49 57 M 3 50-59 28:17
19 Kara Grenell Connellsville PA 38 15 F 1 0-19 29:09
20 Cody Vance Connellsville PA 14 14 M 5 0-19 30:11
21 Tiffany Sauritch Monongahela PA 51 32 F 2 30-39 30:13
22 Albert Headen Wheeling WV 23 47 M 2 40-49 31:55
23 Tara Phillips 27 27 F 1 20-29 32:06
24 Morgan Lukaesko 54 12 F 2 0-19 32:19
25 Michael McBrearty Pittsburgh PA 17 27 M 2 20-29 32:49
26 Lora Werkmeister Pittsburgh PA 7 26 F 2 20-29 33:09
27 Judy Bell Connellsville PA 30 57 F 1 50-59 34:04
28 Benjamin Kisiel Connellsville PA 16 19 M 6 0-19 35:03
29 Jeff Love Greensburg PA 31 33 M 3 30-39 35:08
30 Brittany Craig Mill Run PA 52 18 F 3 0-19 35:13
31 Ashleigh Fitzgerald 53 12 F 4 0-19 35:29
32 Ciara Snyder Acme PA 2 15 F 5 0-19 35:30
33 Angela Knipple Greensburg PA 9 34 F 3 30-39 35:32
34 Wendy Reynolds N Huntingdon PA 13 51 F 2 50-59 35:33
35 Rachel Reynolds Irwin PA 5 20 F 3 20-29 35:34
36 Hope Kennelty Belle Vernon PA 3 15 F 6 0-19 35:51
37 Fallyn Logan Belle Vernon PA 4 15 F 7 0-19 35:58
38 Beth Beatty 47 12 F 8 0-19 36:02
39 Andrew Lapinski Belle Vernon PA 19 33 M 4 30-39 36:22
40 Jen Check Charleroi PA 48 40 F 1 40-49 44:23
41 Hanna O’Savage 43 17 F 9 0-19 50:56
42 Nathan O’Savage 44 12 M 7 0-19 50:58
43 Victoria Culver 40 16 F 10 0-19 50:59
44 Courtney Burnsworth 39 16 F 11 0-19 51:00
45 Addie O’Savage 45 14 F 12 0-19 51:02
46 Anna O’Savage 46 14 F 13 0-19 51:08
47 Jack O”savage 42 45 M 3 40-49 51:11
WALKERS
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Jeff Davis Grensburg PA 114 54 M 1 Top Fin 43:25
2 Dan Solomon Acme PA 112 42 M 2 Top Fin 43:26
3 Heidi Noel Greensburg PA 106 42 F 1 Top Fin 47:14
4 Ethan Fox 119 7 M 3 Top Fin 48:42
5 Jarod Fox 117 31 M 1 30-39 48:42
6 Alison Hall Acme PA 110 48 F 2 Top Fin 51:43
7 Chaz Gianfrancesco Scottdale PA 111 13 M 1 0-19 51:44
8 Sandy Hough Connellsville PA 108 45 F 3 Top Fin 52:42
9 Kathleen Goodwin South Connellsville PA 109 46 F 1 40-49 52:43
10 Nathan Lauteri West Newton PA 116 36 F 1 30-39 54:02
11 Jurnee Lauteri West Newton PA 115 14 F 1 0-19 54:03
12 Camry Tressler 209 6 M 2 0-19 57:06
13 Wendy Gianfrancesco Scottdale PA 104 35 F 2 30-39 57:18
14 Jody Solomon Acme PA 107 43 F 2 40-49 57:25
15 Amy Ross 211 48 F 3 40-49 57:46
RUNNERS
Male Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Christopher Stahl Connellsville PA 37 16 1 18:59
2 Joe Carie Uniontown PA 32 46 2 20:47
3 Hunter Reich 35 16 3 22:19
Top
Female Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Lexie Kostelnik 34 16 10 24:12
2 Grace Solomon Acme PA 1 12 12 25:56
3 Stephanie Bell Mount Pleasant PA 26 23 13 26:16
Top
Male 19 and under
Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Grant Solomon Acme PA 15 16 4 22:32
2 Noah Barczyk 36 15 5 22:37
3 Billy Jacobs Uniontown PA 33 18 7 23:35
4 Seth Dolan 41 15 15 27:20
5 Cody Vance Connellsville PA 14 14 20 30:11
6 Benjamin Kisiel Connellsville PA 16 19 28 35:03
7 Nathan O’Savage 44 12 42 50:58
Top
Female 19 and under
Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Kara Grenell Connellsville PA 38 15 19 29:09
2 Morgan Lukaesko 54 12 24 32:19
3 Brittany Craig Mill Run PA 52 18 30 35:13
4 Ashleigh Fitzgerald 53 12 31 35:29
5 Ciara Snyder Acme PA 2 15 32 35:30
6 Hope Kennelty Belle Vernon PA 3 15 36 35:51
7 Fallyn Logan Belle Vernon PA 4 15 37 35:58
8 Beth Beatty 47 12 38 36:02
9 Hanna O’Savage 43 17 41 50:56
10 Victoria Culver 40 16 43 50:59
11 Courtney Burnsworth 39 16 44 51:00
12 Addie O’Savage 45 14 45 51:02
13 Anna O’Savage 46 14 46 51:08
Top
Male 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Dave Perhac Pittsburgh PA 25 29 11 24:49
2 Michael McBrearty Pittsburgh PA 17 27 25 32:49
Top
Female 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Tara Phillips 27 27 23 32:06
2 Lora Werkmeister Pittsburgh PA 7 26 26 33:09
3 Rachel Reynolds Irwin PA 5 20 35 35:34
Top
Male 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Kerry Bell Mount Pleasant PA 18 30 6 23:03
2 Chris Lubich Connellsville PA 21 35 16 27:48
3 Jeff Love Greensburg PA 31 33 29 35:08
4 Andrew Lapinski Belle Vernon PA 19 33 39 36:22
Top
Female 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Camille Chilzer Van Voorhis PA 10 36 17 27:51
2 Tiffany Sauritch Monongahela PA 51 32 21 30:13
3 Angela Knipple Greensburg PA 9 34 33 35:32
Top
Male 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Scott Provance Connellsville PA 22 45 8 23:42
2 Albert Headen Wheeling WV 23 47 22 31:55
3 Jack O”savage 42 45 47 51:11
Top
Female 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jen Check Charleroi PA 48 40 40 44:23
Top
Male 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jim Knisley Smock PA 50 53 9 23:56
2 Tony Valentine Connellsville PA 24 51 14 27:02
3 David Grimes 49 57 18 28:17
Top
Female 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Judy Bell Connellsville PA 30 57 27 34:04
2 Wendy Reynolds N Huntingdon PA 13 51 34 35:33
WALKERS
Top
Male Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jeff Davis Grensburg PA 114 54 1 43:25
2 Dan Solomon Acme PA 112 42 2 43:26
3 Ethan Fox 119 7 4 48:42
Top
Female Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Heidi Noel Greensburg PA 106 42 3 47:14
2 Alison Hall Acme PA 110 48 6 51:43
3 Sandy Hough Connellsville PA 108 45 8 52:42
Top
Male 19 and under
Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Chaz Gianfrancesco Scottdale PA 111 13 7 51:44
2 Camry Tressler 209 6 12 57:06
Top
Female 19 and under
Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jurnee Lauteri West Newton PA 115 14 11 54:03
Top
Male 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jarod Fox 117 31 5 48:42
Top
Female 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Nathan Lauteri West Newton PA 116 36 10 54:02
2 Wendy Gianfrancesco Scottdale PA 104 35 13 57:18
Top
Female 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Kathleen Goodwin South Connellsville PA 109 46 9 52:43
2 Jody Solomon Acme PA 107 43 14 57:25
3 Amy Ross 211 48 15 57:46

RESULTS BY SERJ RACING SERVICES OF UNIONTOWN, PENNSYLVANIA